SeniorDigital er blevet hædret af Ældresagen
Guldkrus fra Ældresagen er en anerkendelse af SeniorDigitals arbejde med at hjælpe seniorer.

Senior Digital har fået et guldkrus af Ældre Sagen. Det lyder måske ikke ret vildt – men det er det faktisk. Guldkruset er nemlig en anerkendelse af SeniorDigitals arbejde med at hjælpe seniorer, til ikke at fare vild i digitale løsninger i hverdagen og i kontakten med det offentlige.
For uanset alder skal man have mulighed for at bevare sin selvstændighed – også digitalt. Det er netop filosofien bag SeniorDigital. De rykker ud med it-hjælp i private hjem, på plejehjem og aktivitetscentre.
Medarbejderne i SeniorDigital skal have gode menneskelige kompetencer, uden behov for en it-baggrund. De skal blot selv kunne benytte løsningerne, da hjælpen ellers risikerer at blive for kompleks for de svageste borgere.
Fokus er også på at møde ældre, dér hvor de er: i eget hjem, på biblioteket, på aktivitetscentre, men også i kommunens to rehabiliteringscentre for mennesker, der fx har været indlagt eller modtaget behandling udenfor hjemmet.
Guldkruset blev overrakt på Folkemødet på Bornholm til Temleder Pia Therkildsen, som er leder af – og idékvinden bag – SeniorDigital. Anerkendelsen er personlig, men også et skulderklap til SeniorDigitals arbejde med digital inklusion af seniorer.


