Inspiration til resten af Danmark
Indsatsen ”Tryghedsvandringer i fællesskab med Samrådene” i Aalborg kommune var fremhævet som godt eksempel på at understøtte trygheden på national konference.
Indsatsen ”Tryghedsvandringer i fællesskab med Samrådene” har i december 2024 givet inspiration på den Nationale Bo Trygt Konference. Michael Mansdotter, der har været med på tryghedsvandring både som samrådsrepræsentant og som byrådspolitiker, fortalte om oplevelsen af tryghedsvandringerne og hvad det betyder for trygheden, at man mødes lokalt med flere aktører og flere former for viden. Knud U. Rasmussen fra Nordjyllands Politi, repræsenterede indsatsgruppen fra Nordjyllands Politi og Aalborg Kommune, der er med på tryghedsvandringerne.
På konferencen blev der lagt særligt vægt på, at metoden og tilgangen med at behovene og løsningerne defineres og findes helt tæt på det lokale, at det er borgerne i de enkelte områder, der er eksperter i, hvor de oplever tryghed versus utryghed. De lagde også vægt på, at det er borgerne selv, der tager initiativet til at få en tryghedsvandring, inviterer lokale aktører, samarbejdspartnere og indsatsgruppen.
De der besøgte standen på den Nationale Bo Trygt Konference var nysgerrige både på indsatsen og måden at arbejde med den på. Flere fandt også inspiration i at Aalborg har lokale samråd, der skaber rammer for en positiv udvikling i områderne og bidrager til at understøtte trygheden lokalt.
Læs mere om indsatsen ”Tryghedsvandringer i fællesskab med Samrådene”
Kontakt
Tovholder hos Tryg Aalborg
Hjulmagervej 22 9000 AalborgRing til os
99 82 34 20Skriv til os
Husk ikke at dele følsomme eller fortrolige oplysninger via mail.