Sikkerhed på havnefronten
I Aalborg er vi stolte af vores havnefront. Fjorden samler byen omkring vandet, og det stiller også krav om, at sikkerheden ved vandet skal være helt i top, så borgerne oplever en høj tryghed.
Der arbejdes kontinuerligt med at øge havnesikkerheden i et tæt samarbejde mellem mange forskellige parter. Der er iværksat en række foranstaltninger for at opgradere havnesikkerheden, bl.a. øget belysning, etablering af flere redningsposter, nye stiger, reflekser, ændring af vejudformning, og arbejdet med varmefølsomme kameraer også kaldet termiske kameraer.
Netop det banebrydende arbejde med de termiske kameraer har fået endnu et boost. TrygFonden har nemlig tildelt midler til videreudvikling af havnesikkerhed, hvor termiske kameraer hjælper redningsmandskabet med at spotte personer, der er faldet i havnen, så de kan reddes.