Skip til hoved indholdet
    Hjem Liste over nyheder på Tryg Aalborg Trygt natteliv i Aalborg

Trygt natteliv i Aalborg

Nu er det snart J-dag og dermed vil mange mennesker besøge Jomfru Ane Gade fra tidligt på aftenen.

Nattelivet er som det plejer at være, omgivet af festglade gæster og turister. Men det er helt sikkert, at stemningen når nye højder den 3. november, hvor julebryggen bliver frigivet kl. 2059. J-Dag er en aften, som mange gæster ser frem til, og alle restaurationer er helt sikkert klar denne aften. Det er vi i politiet også, og vi vil være til stede hele aften og natten. Pas nu på dig selv, hvis du kommer på J-Dag, for julebryggen er en kraftigere og stærkere øl end normalt.

Vi nærmere os også med raske skridt november og december. Og dermed skal mange til julefrokoster og julehygge i private hjem og på sit arbejde. Det er også tiden, hvor mange gæster kommer i Jomfru Ane Gade den ene gang om året. Mange af disse gæster ”kende ikke gadens miljø”, så opfordringen er at tage sig godt af dem, og hjælp hinanden på vej i nattelivet, så alle får en sjov og god oplevelse.

Vi har i politiet fået henvendelse vedrørende, at der var blevet påklistret QR-koder på lysstandere og husmure i passagen mellem Vesterå og Jomfru Ane Gade. Disse QR-koder viste sig at være koder til køb af narkotika via de sociale medier. Lad det være sagt med det samme, at det ikke er tilladt, og en klar overtrædelse af den gældende lovgivning. Gør man brug af disse former for QR-koder, kan det i værste tilfælde medføre en sigtelse for medvirken til salg af narkotika og dermed en påvirkning af en eventuel straffeattest. Kommunen har fjernet QR-koderne igen efter vi i politiet har sikret vores beviser med henblik på at finde eventuelle gerningsmænd.

Tag hensyn alle steder og lad Aalborg forblive den feststemte og glade by, som den er kendt for.

Læs mere om indsatsen Trygt natteliv

Kontakt

Tovholder i Aalborg Kommune

Hjulmagervej 22 9000 Aalborg

Ring til os

99 82 34 20

Skriv til os

Aalborg Kommune
Børne- og Familieafdelingen
Sønderbro 12
9000 Aalborg

Telefon: 99 82 34 20
CVR-nummer: 29189420
Tovholder Aalborg Kommune: Karen Sander Graven-Nielsen
Tovholder Nordjyllands Politi: Knud U. Rasmussen